Muzyka jazzowa zaistniała już na początku XX wieku. Charakteryzuje się rytmem synkopowanym i wieloma improwizacjami. Ma to związek z tym, iż pierwsi muzycy jazzowi, którymi byli afroamerykanie nie znali nut. Sednem tej muzyki jest zręczne “bawienie” się taktem, zachowując jego lekkość i sprężystość. W muzyce jazzowej wyróżnia się kilka odgałęzień, jak Swing, Bop czy Cool. Do znanych muzyków należy na pewno Jan Garbarek, norweski saksofonista, ale polskiego pochodzenia.

Najszerzej jednoczonym muzykiem, jest natomiast Louis Armstrong, trębacz, jaki zmarł w 1971 roku, jeśli chodzi zaś o perkusję, będzie to Buddy Rich znany z porywającej techniki, był liderem Buddy Rich Big Band. Jazz do Polski dotarł w latach dwudziestych ubiegłego wieku.

W okresie stalinizmu był jednak zakazany, jako muzyka zgniłego zachodu. Do dzisiaj granie jazzu uważane jest za wyższy poziom “wtajemniczenia” przez wszelkich muzyków – ważne są również dobre wyposażenia, jak wytłumienie kolumn. Sama muzyka natomiast ma się przyzwoicie i chociaż liczba słuchaczy zmalała, to wciąż istnieją jeszcze kluby w których grany jest jazz. Pierwszymi muzykami grającymi bluesa, byli afroamerykanie wywodzący się z południa Stanów Zjednoczonych. Blues jest dość starą muzyką, jej początki sięgają połowy XIX wieku. W tej muzyce problematyką jest strapienie, niezadowolenie. A on może posiadać równe przyczyny, jak niespełniona miłość, lub niezadowolenie ze społeczeństwa, dysproporcje rasowych. Samo słowo blues w języku angielskim świadczy rozpacz.

Z początku blues był wyłącznie śpiewany, dopiero w poprzednim wieku zaczęto dodawać kolejne instrumenty. Najporządniej legendarnym muzykiem bluesowym jest B.B. King, o jakim mówi się, iż jest królem tej muzyki. Blues poprzez lata mocno się rozwinął, powstało dużo odłamów. Najsławniejszym, lokalnym bluesrockowym zespołem jest bez negowania Dżem, którego nieżyjący już od wielu lat wokalista Ryszard Riedel stał się ikoną tej muzyki. Dżem gra nadal, niemniej jednak ich muzyka nie wszystkich przekonuje. Blues w dzisiejszych czasach ma się bardzo poprawnie oraz dalej przyciąga wielu entuzjastów. Wciąż istnieją kluby gdzie grana jest wyłącznie ta muzyka.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Dodaj komentarz
To powinno ci się spodobać

Plusy wynikające z rozpoczęcia współpracy z agencją interaktywną Ajmer

Korzyści wynikające z nawiązania współpracy z agencją interaktywną Ajmer sprawiają, że zleceniodawcy…