Seks bez zabezpieczenia, chociaż zazwyczaj nie jest planowany, może się zdarzyć. Może opuściłaś dzień lub dwa biorąc pigułkę antykoncepcyjną lub uprawiałaś seks bez prezerwatywy lub bariery ochronnej. Jeśli Ty lub Twój przyjaciel znajdziecie się w takiej sytuacji, pierwszym krokiem będzie skontaktowanie się z lekarzem pierwszego kontaktu, który pomoże Ci znaleźć najlepsze rozwiązanie zmniejszające ryzyko zajścia w ciążę. Dzisiaj odpowiemy na Twoje palące pytania dotyczące możliwości po odbyciu seksu bez zabezpieczenia.

Jakie są moje opcje antykoncepcji awaryjnej?

Pigułka poranna

Jest to popularny wybór po seksie bez zabezpieczenia, ponieważ może znacznie zmniejszyć ryzyko zajścia w ciążę. Jest to lek na bazie hormonów, który może opóźnić owulację (jajniki uwalniające komórki jajowe, które następnie zostaną zapłodnione przez plemniki). Są one łatwo dostępne bez recepty w większości aptek; prawdopodobnie zobaczysz Plan B, który jest popularną marką tabletek na dzień po. Istnieją również bardziej skuteczne pigułki, które mogą lepiej pasować do konkretnej sytuacji, ale najprawdopodobniej będą wymagały recepty.

Miedziana wkładka domaciczna (IUD)

Miedziana wkładka domaciczna jest niezawierającą hormonów, długo działającą antykoncepcją odwrotną. Stosowany jako antykoncepcja może działać przez okres do 12 lat, ale może być również stosowany jako antykoncepcja awaryjna, ponieważ zapobiega wszczepieniu komórek jajowych do macicy. Jeśli jesteś zainteresowany włożeniem wkładki, zadzwoń do nas!

Jak skuteczne są te opcje antykoncepcji awaryjnej?

Miedziana wkładka domaciczna jest najskuteczniejsza i zapobiega nieplanowanym ciążom u 99% użytkowników. Jeśli zostanie przyjęty w ciągu pierwszych 72 godzin po odbyciu stosunku bez zabezpieczenia, Plan B jest skuteczny w około 75-89%, ale staje się mniej skuteczny u kobiet ważących 155 funtów lub więcej. Pigułka „ella” rano po może być zażywana do 5 dni po stosunku bez zabezpieczenia i jest skuteczna w 85% i jest niezależna od Twojej wagi.

Jak długo po stosunku bez zabezpieczenia powinnam stosować antykoncepcję awaryjną?

Krótka odpowiedź: im szybciej, tym lepiej. Czas ten jest całkowicie zależny od wybranej metody, ale w większości przypadków antykoncepcja awaryjna jest skuteczna, jeśli zostanie przyjęta w ciągu 3 dni, podczas gdy „ella” jest skuteczna do 5 dni po stosunku bez zabezpieczenia. Wkładka ma najdłuższy okres karencji ze skutecznością do 7 dni po stosunku. Ale im szybciej wybierzesz metodę antykoncepcji, tym lepiej, więc nie zwlekaj.

Czy będę mogła zajść w ciążę później?

Nie przeprowadzono żadnych badań, które wykazałyby, że pigułki „dzień po” lub miedziane wkładki domaciczne mają negatywny wpływ na przyszłe ciąże. Możesz je wziąć w razie potrzeby, pamiętając, że poza wkładką domaciczną nie powinny być używane jako zamiennik regularnej kontroli urodzeń. zdrowa ciąża

Czy są skutki uboczne?

Skutki uboczne towarzyszące tabletkom „dzień po” są podobne do tych, które występują w przypadku pigułek antykoncepcyjnych i zazwyczaj nie należy się nimi zbytnio martwić. Mogą wystąpić niektóre z następujących działań niepożądanych:

  1. Zmęczenie
  2. Mdłości
  3. Dostrzeganie między okresami
  4. Cięższe krwawienie podczas miesiączki
  5. Skurcze

  6. Tkliwość piersi
  7. Zawroty

Te działania niepożądane zwykle ustępują po kilku dniach, ale jeśli doświadczasz ich konsekwentnie po zastosowaniu antykoncepcji awaryjnej, porozmawiaj ze swoim lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej.

Metoda rytmiczna, zwana również metodą kalendarzową lub metodą rytmów kalendarzowych, jest formą naturalnego planowania rodziny.

Aby skorzystać z metody rytmu, śledzisz historię menstruacji, aby przewidzieć, kiedy będziesz mieć owulację. Pomaga to określić, kiedy najprawdopodobniej poczniesz.

Jeśli masz nadzieję zajść w ciążę, możesz użyć metody rytmu, aby określić najlepsze dni na seks. Podobnie, jeśli masz nadzieję uniknąć ciąży, możesz użyć metody rytmu, aby określić, w które dni należy unikać seksu bez zabezpieczenia.

Stosowanie metody rytmicznej do kontroli urodzeń wymaga starannego prowadzenia dokumentacji i wytrwałości. Jeśli nie chcesz zajść w ciążę, ty i twój partner musicie unikać seksu lub stosować barierową metodę antykoncepcji podczas dni płodnych każdego miesiąca.

Dlaczego to się robi

Metodę rytmu można stosować jako sposób na zwiększenie płodności lub jako metodę antykoncepcji, pomagając określić najlepsze dni na uprawianie lub unikanie seksu bez zabezpieczenia. Niektóre kobiety wybierają metodę rytmu, jeśli złożona historia medyczna ogranicza tradycyjne opcje kontroli urodzeń lub z powodów religijnych.

Zagrożenia

Metoda rytmu jest niedrogim i bezpiecznym sposobem, aby pomóc Ci określić swoją płodność — porę miesiąca, w której najprawdopodobniej będziesz w stanie zajść w ciążę.

Stosowanie metody rytmu jako formy kontroli urodzeń nie wiąże się z żadnym bezpośrednim ryzykiem. Jest jednak uważana za jedną z najmniej skutecznych form kontroli urodzeń. Skuteczność metody rytmicznej różni się w zależności od pary. Ogólnie rzecz biorąc, aż 24 na 100 kobiet, które stosują naturalne planowanie rodziny do kontroli urodzeń, zachodzi w ciążę w pierwszym roku.

Metoda rytmu nie chroni przed infekcjami przenoszonymi drogą płciową.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY
1 komentarz
Dodaj komentarz
To powinno ci się spodobać

Plusy wynikające z rozpoczęcia współpracy z agencją interaktywną Ajmer

Korzyści wynikające z nawiązania współpracy z agencją interaktywną Ajmer sprawiają, że zleceniodawcy…

Jedzenie na dowóz -w jaki sposób zidentyfikować właściwą restaurację?

Powstające coraz nagminniej puby, małe bufety rychłej obsługi czy mini restauracje, które…

Gastronomia – food truck z kuchniami całego globu

Gotowanie staje się dzisiaj umiejętnością niesamowicie ważną oraz jej posiadanie lub też…