Domy zarówno energooszczędne, jak i tak nazywane pasywne mają stowarzyszone zadanie – optymalne oszczędzanie energii w czasie ich użytkowania. Oba te rodzaje domów mają wobec tego w sobie niesłychanie wiele podobieństw i wspólnych cech, jak chociażby rozmieszczenie poszczególnych pomieszczeń, w zależności od kierunków świata, jak również przeszklenie optymalne ściany południowej obiektu. Jednakowoż mają i parę cech odrębnych: domy energooszczędne mogą posiadać dach wielospadowy, tudzież domy pasywne są w stanie mieć dach tylko jedno lub ewentualnie dwuspadowy.

W domach pasywnych następuje całe zamknięcie przeszkleń w ścianie i dachu od witryny północnej, natomiast w domach energooszczędnych przeszklenia tego typu są możliwe, jakkolwiek zredukowane do minimum. Domy energooszczędne mają porządny współczynnik przenikania ciepła, nie powinien on być znacznie większy aniżeli 0,2 W/(m2K), natomiast w domach z typu pasywnych współczynnik ten jest jeszcze nieomal dwukrotnie niższy. Odnośnie wentylacji też są różnice w obu rodzajach domów, w energooszczędnych biegłość odzysku ciepła oscyluje w granicach 70 procent, natomiast w domach pasywnych jest jeszcze większy, albowiem aż 80 procent.

W dobie kryzysu energetycznego, co wiąże się chociażby z drożejącą coraz bardziej energią oraz powolnym wyczerpywaniem się kopalin energetycznych na całym globie, projektanci i budowniczowie domów projektują coraz to oryginalne technologie oraz rozwiązania, mające za zadanie zminimalizowanie strat energii cieplnej. Zgodnie w następstwie tego z tymi założeniami domy przyszłości to będą właśnie domy w najważniejszym stopniu energooszczędne, bezsprzecznie zasilane tylko energią odnawialną, jak kolektory słoneczne lub pompy ciepła, wspierane źródłami energii proekologicznej. Dobrą opcją są inteligentne domy – inteligentny dom zestaw. Takie mieszkania będą przeszklone od południowej, żeby maksymalizować pobranie ciepła słonecznego, od południowej będą także umiejscowione takie pomieszczenia jak jadalnia czy pokój dzienny, tudzież od północnej garaż, spiżarka i pozostałe pomieszczenia gospodarcze, niewymagające obszernego źródła ciepła do funkcjonowania.

Kształt domu też będzie jak najprostszy, żeby zminimalizować powierzchnie ścian czy dachu, skąd przecież ucieka najogromniejsza ilość ciepła. Zostanie zminimalizowana ilość mostków termicznych – a w takim razie miejsc, gdzie ciepło bezpowrotnie znika, za to wentylacja będzie rozwinięta w sposób nieposzlakowany, zapewniając sprawność odzyskiwania ciepła nawet na poziomie 80 procent.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Dodaj komentarz
To powinno ci się spodobać

Plusy wynikające z rozpoczęcia współpracy z agencją interaktywną Ajmer

Korzyści wynikające z nawiązania współpracy z agencją interaktywną Ajmer sprawiają, że zleceniodawcy…

Jedzenie na dowóz -w jaki sposób zidentyfikować właściwą restaurację?

Powstające coraz nagminniej puby, małe bufety rychłej obsługi czy mini restauracje, które…

Gastronomia – food truck z kuchniami całego globu

Gotowanie staje się dzisiaj umiejętnością niesamowicie ważną oraz jej posiadanie lub też…